Antalya İli, Aksu İlçesi sınırları içerisinde bulunan Ağalar Önü Cami, 1811 yılında Osmanlı Devleti Döneminde Arapzâde Mehmet Ağa tarafından yaptırılmış kare planlı, kubbeli ve kagir bir camidir. Perge Antik Kenti’nin 1.55 km kuzeyinde konumlanan cami yapımında Perge’den getirilen Roma Dönemine ait blok taşlar kullanılmıştır. Caminin yanından Kalabaklı Deresi geçmektedir. Cami günümüzde ibadete açık durumdadır.

Cami bir kenarı yaklaşık 12 m uzunluğunda kare planlı, kubbeli bir yapıdır. Küçük bir tepe üzerine yapılmış olan caminin çevresi bir hazire ile sarılmıştır. Oldukça kalın duvarlara sahip olan camiyi örten kubbe iki kademeli bir kasnağa oturmaktadır. Cami yapımında çoğunlukla Perge Antik Kenti’nden getirilen kesme taşlar ve bazı bölümlerde yazılı, süslü devşirme taşlar kullanılmıştır. Duvarları dışta yer yer, içte tamamen sıva ile kaplıdır. Yapı her cephedeki ikişer dikdörtgen pencere ile aydınlatılmaktadır. Kuzey cephe ortasında bulunan dikdörtgen kapının lentosunun üstünde hafifletme kemeri vardır. Kemerin üstünde süslü bir taş bulunmaktadır. Lento ve sövelerde devşirme taşlar kullanılmıştır.

Cami kapısının sağında bulunan mihrabiye devşirme taşlarla şekillendirilmiştir. Mihrabiyenin sağındaki pencerenin lentosu süslü bir taş olup diğeri sadedir. Pencerelerin üstü üçgenlerle süslenmiştir. Caminin kubbesi ve etekleri alaturka kiremitle kaplıdır. İçi sade görünümlü caminin kubbesine köşelerdeki tromplarla geçilmiştir. Yan duvarlardaki kemerlerle tromplar birleşerek bir kuşak oluşturmuştur. Kubbe kalın ahşap gergilerle desteklenmiştir. Cami minberi sade olup mihrap süslü devşirme taşların ustaca örülmesi ile şekillendirilmiştir.

Ağalar Önü Cami, 2000 yılında Korunması Gerekli Taşınmaz Kültür Varlığı olarak tescil edilmiştir. Zamanla minare ve kubbesi zarar görerek kullanılamaz hale gelen Ağalar Önü Cami, T.C. Aksu Belediyesi’nin girişimi ile T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, T.C. Antalya Valiliği ve T.C. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ortak çalışması ile 2016 yılında restore edilerek yeniden ibadete açılmıştır.

Adres:
Yurtpınar Mahallesi, Aksu/Antalya

Ziyaret Tarihi:
19.05.2019

Kaynaklar:
Ağalar Cami ile ilgili bilgiler; T.C. Antalya Valiliği tarafından hazırlatılan Antalya Kültür Envanteri kitabından alınmıştır.

Fotoğraflar:

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korumalı İçerik!