Antalya ili Muratpaşa ilçesi sınırları içerisinde bulunan Ahi Yusuf Mescidi ve Türbesi, Selçuklu Devleti dönemi yapılarından olup, inşa tarihi konusunda herhangi bir bilgi bulunmamaktadır. Son onarımı 2001 yılında gerçekleşen kare planlı yapının, günümüzde Camii olarak kullanımı sürmektedir. 8.80X8.80 m. gibi küçük boyutları ve basık kubbesi ile mescit olarak tasarlandığı anlaşılan yapıya giriş kuzey cephesindeki sivri kemerli kapı ile sağlanmaktadır.

Mescit kapısının iki yanında birer pencere bulunmaktadır. Mekanın doğu cephesinde yüksek ve sivri kemerli pencere ile sağında bir mazgal pencere göze çarpmaktadır. Batı cephesi ilginç bir şekilde merkezde üst üste 3 dörtgen ve bunların her iki yanında birer mazgal pencere ile donatılmıştır. Tüm pencere çerçeveleri kesme taştan, yapı duvarları ise moloz taştan oluşturulmuştur. Mekanın kuzeyi boyunca yakın dönem eklentisi kadınlar bölümü bulunmaktadır. Yapının kuzeybatısında aynı adla anılan bir de türbe yer almaktadır.

Adres:
Kılınçarslan, Muratpaşa/Antalya

Koordinatlar:
36.88351, 30.70407

Konum:

Muratpaşa’da Görülmesi Gereken Kültür Varlıkları Haritası:

Fotoğraflar:

Ahi Yusuf Mescidi ve Türbesi
Ahi Yusuf Mescidi ve Türbesi
Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korumalı İçerik!