Antalya ili Manavgat ilçesi sınırları içerisinde bulunan Ahmetler Kanyonu, Değirmentaşı Tepesi ile Kızılbük Sırtı içinden geçen Karpuz Çayının Murtiçi-Ahmetler arasında oluşturmuş olduğu 12 km uzunluğa sahip bir kanyondur. Ahmetler Mahallesinin kuzeydoğusunda yükselen Zeytinburnu Tepesi ile Kızılbük Sırtı arasında en derin noktası gözlemlenen kanyon, Ahmetler Kanyonu adını almıştır. Türkiye’nin en derin 3. kanyonu olan Ahmetler Kanyonu, fauna ve flora açısından farklı bir ekosistem oluşturmaktadır. Yaban hayatının mevcut olduğu kanyonda yırtıcılar, farklı kuş ve sürüngen türleri bulunmaktadır.

Yüksekbaş, Zeytinburnu Tepeleri ile Harmankaya arasında bazı yerlerde 400 m’yi bulan yüksek yamaçlara sahip Ahmetler Kanyonu güneş almayıp çok serin olmaktadır. Karpuz Çayı üzerinde rafting ve doğa sporları yapan sporculara ev sahipliği yapan Ahmetler Kanyonu Antalya’nın önemli kanyonlarından bir tanesidir. Kanyon içerisinden geçerken çeşitli noktalardan birleşen çağlayanlara, düdenlere ve sifonlara rastlanmaktadır.

Ahmetler Kanyonu, Manavgat ilçesindeki 14 mahallenin su ihtiyacını karşılamaktadır. Ahmetler Kanyonu için bir dönem HES Projesi gündeme gelmiş, Ahmetler Mahallesi halkının göstermiş olduğu mücadele sonucunda çıkan mahkeme kararı ile HES Projesi iptal edilmiştir. Kaynağı Akseki ilçesinden başlayıp Manavgat ilçesine doğru devam eden Karpuz Çay, Ahmetler Kanyonundan geçmektedir. Toroslardan gelen soğuk su kaynaklarıyla beslenen Karpuz Çay Ahmetler Kanyonunda 12 km boyunca ilerlemekte ve Manavgat üzerinden Akdeniz’e karışmaktadır.

Adres:
Ahmetler, Manavgat/Antalya

Koordinatlar:
36.79764, 31.69783

Konum:

Fotoğraflar:

Ahmetler Kanyonu

Karpuz Çayı üzerinde Manavgat ile Ahmetler Mahallesini birleştiren köprü.

Ahmetler Kanyonu

Karpuz Çay

Ahmetler Kanyonu

Akseki yönünde uzanan Ahmetler Kanyonunun görünümü.

Ahmetler Kanyonu

Manavgat yönünde uzanan Ahmetler Kanyonunun görünümü.

Ahmetler Kanyonu

Ahmetler Kanyonunda görülen oluşumlar.

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korumalı İçerik!