Antalya ili Konyaaltı ilçesi sınırları içerisinde bulunan Akdamlar Çiftlik Evi, Antalya-Geyikbayırı yolunun Akdamlar Mahallesi çıkışında yol kotunun 86 m. güneyinde bulunan 210 m. yüksekliğindeki kayalık tepenin üzerine Orta Çağ’da inşa edilmiş bir Çiftlik Evi yapısıdır. 39.50 m² alan üzerinde konumlanan Çiftlik Evi, dikdörtgen planlı olup yapının batı duvarı kısmen, doğu duvarı ise tamamen yıkık durumdadır. Trebenna Antik Kenti teritoryumunda bulunan Belen Kuleli Çiftlik ve Gazelin İni Çiftlik yerleşimlerinin arasında konumlanan yapı tek mekândan oluşmaktadır.

8.12X5.16 m. ölçülerindeki dikdörtgen planlı yapının yüzeyinde bulunan az sayıdaki kiremit kalıntıları yapının Erken Bizans Döneminde inşa edildiğini göstermektedir. Yöresel küçük düzensiz taşlardan inşa edilmiş yapının güney duvarının alt kısmı taş ve harçlarla doldurularak tepeye yapay olarak oturtulmuştur. Orta Çağ’da çiftlik yerleşimi olarak işlev gören tepenin altında kalan düzlükte tarım faaliyetleri günümüzde de sürekliliğini devam ettirmektedir.

Batı duvarı kısmen, doğu duvarı ise tamamen yıkık durumda bulunan yapının ana girişi günümüzde net olarak belli değildir. Dolgu kat yapılarak kayalık tepe üzerine inşa edilen yapının güney duvarında iki adet küçük penceresi bulunmaktadır. Tek kat ve mekândan oluşan yapının zemininde çatıya ait tonoz kalıntısı bulunmamaktadır. Diğer yapılarda görüldüğü üzere yapının çatısının ahşapla örtüldüğü düşünülmektedir.

Yapı duvarında bölgede bulunan diğer Bizans Dönemi yapılarında olduğu gibi büyük ve küçük yöresel taşlar kullanılmış, duvarın dış bölümü harç ile kaplanmıştır. Yapının zemin yüksekliğini araziden daha yükseğe çıkararak yapıyı olası dış etkenlerden korumak amacıyla yapının altına 1 m. yüksekliğinde subasmanı inşa edilmiştir. Çiftlik evi yapısının iç ve dış çevresinde herhangi bir işlik kalıntısı bulunmamaktadır. Yapının Trebenna teritoryumunda Belen Tepesi ile Gazelin İni arasında kalması nedeniyle tahıl ambarı olarak da kullanıldığı düşünülmektedir.

Adres:
Akdamlar, Konyaaltı/Antalya

Koordinatlar:
36.86946, 30.5234

Ziyaret Tarihi:
22 Mayıs 2022

Konum Hakkında:
Bu paylaşımda tanıtımı yapılan; ilgili Kültür Varlığı ve Tarihi Eserin yerinde korunması, tahrip ve zarar görmemesi adına gerçek koordinat bilgisi paylaşılmamıştır.

Harita:

Fotoğraflar:

Akdamlar Çiftlik Evi

Antalya-Akdamlar-Geyikbayırı yolu.

Akdamlar Çiftlik Evi

Çiftlik evinin yoldan görünümü.

Akdamlar Çiftlik Evi

Çiftlik evi genel.

Akdamlar Çiftlik Evi
Akdamlar Çiftlik Evi

Çiftlik evinin kuzeyden görünümü.

Akdamlar Çiftlik Evi

Pencere detayları.

Akdamlar Çiftlik Evi
Akdamlar Çiftlik Evi

Yapı duvarının üstten görünümü.

Akdamlar Çiftlik Evi

Yapı duvarının içeriden görünümü.

Akdamlar Çiftlik Evi
Akdamlar Çiftlik Evi
Akdamlar Çiftlik Evi
Akdamlar Çiftlik Evi
Akdamlar Çiftlik Evi

Yapı ile kayalık tepeyi ayıran subasmanı bölümünün detayları.

Akdamlar Çiftlik Evi
Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korumalı İçerik!