Antalya İli, Aksu İlçesi sınırları içerisinde bulunan Su Sarnıçları, Antalya-Korkuteli Göç Yolları üzerine Selçuklu ve Osmanlı Dönemlerinde tarımsal faaliyetler başta olmak üzere dağ başlarına ve yol kenarlarına kullanım ve içme suyu temini amacıyla yapılmış su toplama yapılarıdır. Antik Dönemde yapılan sarnıçlar, yer altına ve kuyu tarzında yapılmış iken; Türk sarnıçlarının üstü suya verilen kutsallık gereği olarak, mimari yapılarla bezenmiştir.

Antalya Yörüklerinin yüzyıllar boyu kışlıklarına ve yazlıklarına göç ederken, su ihtiyaçlarını karşıladığı Su Sarnıçları Antalya-Korkuteli Göç Yolları üzerine yapılmış önemli mimari yapılardır. Antalya’dan geçen göç ve kervan yolları üzerinde çeşitli noktalarda bulunan su sarnıçları, Selçuklu ve Osmanlı Devleti Dönemlerinde inşa edilmiş sonraki dönemlerde onarımlar görerek günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır.

A’dan Z’ye Aksu İlçesinde Bulunan Tarihi Su Sarnıçları:

Aksarnıç:
Güncelleniyor…

Fotoğraflar:

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

error: Korumalı İçerik!