Antalya ili Aksu ilçesi sınırları içerisinde bulunan Aksu Tümülüsü, Pamfilya Bölgesinde Perge Antik Kenti akropolü’nün 8 km. kuzeybatısında, günümüzde Aksu ilçesine bağlı Cumhuriyet Mahallesinde iki farklı parsel içerisinde konumlanan Antik Çağ mezar tepeleridir. Üzerlerinde araştırma ve kazı çalışmaları yapılmayan tümülüslerin yapım dönemi ve Perge Antik Kenti ile olan ilişkisi henüz bilinmemektedir.

Tümülüs, geçmiş devirlerde ve antik çağda Nekropolis (Mezarlık) alanlarına veya başka bir bölgeye yapılan mezar odalarına ulaşımı engellemek için mezar odası üzerine insan gücüyle yapılan yığma tepedir. Tümülüs örneklerine yoğun olarak Anadolu’da, Trakya’da, Orta Asya’da, Rusya’da ve Meksika’da rastlanmaktadır.

Cumhuriyet mahallesinde 2015 yılında yapılan yüzey araştırmalarında tespit edilen, 85 m² alan üzerinde 4 m. yüksekliğindeki birinci tümülüsün üst katmanında yığma kiremit parçaları tespit edilmiştir. Kiremit parçaları dışında tümülüs çevresinde bulunan kesme blok kaya dikkat çekicidir. Birinci tümülüs’ün 680 m. güneyinde tespit edilen ikinci tümülüs ise 2.998 m² alan üzerinde kurulmuş olup 7 m. yüksekliğindedir. Tümülüs üzerinde yer yer kiremit parçaları bulunmaktadır. İki tümülüs tepesi bölgede yapılan tarımsal faaliyetler nedeniyle tahrip olmuştur.

Aksu Tümülüsleri’nin bulunduğu parsel alanları Antalya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun 09.11.2015 tarihinde almış olduğu 4199 sayılı kararı ile 1. derece Arkeolojik Sit Alanı olarak tescil edilmiştir.

Ziyaret Tarihi:
12 Eylül 2021

Adres:
Cumhuriyet, Aksu/Antalya

Koordinatlar:
36.95996, 30.81388

*Not: Bu yazıda Kültür Varlığı’nın tahribata uğramaması adına gerçek GPS/Koordinat bilgisi ve konumu paylaşılmamıştır.

Konum:

Fotoğraflar:

Aksu Tümülüsü
Aksu Tümülüsü
Aksu Tümülüsü
Aksu Tümülüsü
Aksu Tümülüsü
Aksu Tümülüsü
Aksu Tümülüsü
Aksu Tümülüsü
Aksu Tümülüsü
Aksu Tümülüsü
Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top
error: Korumalı İçerik!