Antalya ili Aksu ilçesi sınırları içerisinde bulunan Tümülüs, Perge Antik Kenti’nin 8 km kuzeybatısında, günümüzde Cumhuriyet Mahallesinde konumlanan Antik Dönemde insan gücüyle oluşturulmuş yapay mezar tepesidir.

Tümülüs, geçmiş devirlerde ve Antik Dönemde Nekropolis (Mezarlık) alanlarına veya başka bir bölgeye yapılan mezar odalarına ulaşımı engellemek için mezar odası üzerine insan gücüyle yapılan yığma tepedir. Tümülüs örneklerine yoğun olarak Anadolu’da, Trakya’da, Orta Asya’da, Rusya’da ve Meksika’da rastlanmaktadır.

2015 yılında Cumhuriyet Mahallesinde gerçekleştirilen yüzey araştırmaları sırasında tespit edilen tümülüs, 2.998 m² alan üzerinde kurulmuş olup 7 m yüksekliğindedir. Tümülüs üzerinde yer yer kiremit parçaları bulunmaktadır. Tümülüs bölgede yapılan tarımsal faaliyetler nedeniyle tahrip olmuştur.

Aksu Tümülüslerinin bulunduğu parsel alanları Antalya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun 09.11.2015 tarihinde almış olduğu 4199 sayılı kararı ile I. derece Arkeolojik Sit Alanı olarak tescil edilerek koruma altına alınmıştır.

Adres:
Cumhuriyet Mahallesi, Aksu/Antalya

Ziyaret Tarihi:
12.09.2021

Fotoğraflar:

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top
error: Korumalı İçerik!