Antalya ili Muratpaşa ilçesi sınırları içerisinde bulunan İskele Camii, altından kuyu suyu çıkan altıgen biçiminde tipik Selçuklu Kümbeti biçimindeki yapısıyla Camii olarak hizmet verdiği tahmin edilmektedir. İskele Camii’nin Antalya Kaleiçi’nde Selçuklu Sultanı II. İzzeddin Keykâvus döneminde yaptırılan Karatay Medresesi ve Salihler Evi ile birlikte, 12-13. yüzyılları arasında yaptırıldığı tahmin edilmektedir..

Antalya İskele Camii’nin altından kuyu suyu çıkmakta ve çıkan su şadırvana kaynak olarak kullanılmaktadır. Birçok Camiide kullanılan yeraltı sularının, mimariye kattığı sadelik İskele Camii’nde de görülmektedir. Altıgen şekilli İskele Camii’nin altı adet ayağı bulunmaktadır. Kemerler, bu ayakların üzerine inşa edilmiştir. Camii’nin kuzeybatısında kısa ve çok güzel minaresi yer almaktadır. Camii’nin çatısı Kümbet şeklinde piramidaldir. Güneybatı duvarında yazıt bulunmaktadır.

Adres:
Selçuk, Muratpaşa/Antalya

Koordinatlar:
36.88482, 30.70318

Konum:

Muratpaşa’da Görülmesi Gereken Kültür Varlıkları Haritası:

Fotoğraflar:

Antalya İskele Camii
Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

error: Korumalı İçerik!