Antalya ili Muratpaşa ilçesi sınırları içerisinde bulunan Antalya Lisesi, Antalya’nın bilinen ilk eğitim ve öğretim kurumudur. Günümüzde Işıklar Caddesi yolu üzerine 1889 yılında bakkal iki kardeş tarafından iki katlı iki bina halinde ev olarak yaptırılmıştır. 1889-1891 yıllarında eğitim kurumuna çevrilen bu binalar Antalya Lisesi’nin ilk halidir. Binalarda ve eğitim durumunda çeşitli değişmeler geçiren Antalya Lisesi, 1932 yılında bugünkü adına kavuşmuştur.

Antalya Lisesi’nden mezun olan yaklaşık 35.000+ öğrenci bulunmaktadır. Antalya Lisesi, 2005 yılında Anadolu Lisesi programı uygulanan bir lise haline gelmiş, Nisan 2008’de TS-EN-ISO 9001:2000 Kalite Belgesi’ni almaya hak kazanmıştır. Lise’nin asırlık olması sebebiyle yaptırılmış Cumhuriyet Müzesi bulunmaktadır. Ahmet Hamdi Tanpınar, Cahit Külebi, Deniz Baykal, Levent Yüksel ve Menderes Türel; Antalya Lisesi’nden mezun olan tanınmış bazı kişilerdir.

Adres:
Haşimişcan, Muratpaşa/Antalya

Koordinatlar:
36.88424, 30.70956

Konum:

Muratpaşa’da Görülmesi Gereken Kültür Varlıkları Haritası:

Fotoğraflar:

Antalya Lisesi
Antalya Lisesi
Antalya Lisesi
Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korumalı İçerik!