Antalya ili Muratpaşa ilçesi sınırları içerisinde bulunan Mevlevihane, Antalya’daki ilk İslam yapılarını içinde bulunduran Yivli Minare Külliyesi içerisinde, 13.45X22.32 m. ölçülerinde dikdörtgen formlu iki katlı kâgir bir yapıdır. Antalya Mevlevihanesi günümüzde, Zincirkıran Mehmet Bey ve Nigar Hatun Türbelerinden oluşan yapı kompleksi içerisinde yer almaktadır.

Selçuklu Devleti döneminde Saray müştemilatı içinde kullanılmış olduğu düşünülen Mevlevihane’nin bazı kaynaklara göre tarikat binası olarak inşa edildiği söylenmekte ise de 19. yüzyıla ait bir kaynakta Sultan Korkud-Alâeddin Zaviyesi için sahibu-l hayrat ve l-hasenat denmek suretiyle Mevlevihane’nin banisi ve vakıfı olarak Sultan Korkud’a atıfta bulunulmuştur.

Çok sayıda onarım geçirmiş olan Antalya Mevlevihanesi, 2018 yılında tamamlanan restorasyon çalışmaları ile Mevleviliğe dair canlandırmalar, bilgi panoları ve sergilenen eserler ile Antalya Mevlevihane Müzesi olarak Yivli Minare Külliyesi içerisinde düzenlenerek ziyarete açılmıştır.

Adres:
Selçuk, Muratpaşa/Antalya

Koordinatlar:
36.88628, 30.70427

Konum:

Muratpaşa’da Görülmesi Gereken Kültür Varlıkları Haritası:

Fotoğraflar:

Antalya Mevlevihanesi
Antalya Mevlevihanesi
Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korumalı İçerik!