Antalya ili Muratpaşa ilçesi sınırları içerisinde bulunan Öğretmen Evi, Antalyalı Rum Tüccar Danidilis’in Cumhuriyet’in ilanı öncesinde Antalya’ya yaptırmış olduğu malikâne binasıdır. Bina zaman içerisinde; politikacı, subay, mutasarrıf ve paşalara kiralanmış 1923 Mübadelesi sonrasında dönemin Ağır Ceza Reisi’ne tahsis edilmiştir.

Konak, 1942 yılında Antalya Valisi Haşim İşcan tarafından Vali Konağı olarak düzenlenmiştir. 1974 yılında, Antalya Valisi Hüseyin Öğütcen tarafından yeni bir Vali konağı yapılana kadar Hükümet Konağı olarak kullanılmaya devam edilmiş, daha sonra sosyal tesis ve Öğretmen Evi olarak düzenlenerek kullanıma açılmıştır. 1984’den 1995 yılına kadar Antalya Öğretmen Evi olarak kullanılmış daha sonra da merkez Öğretmen Evi’ne bağlı Öğretmenler Lokali olarak hizmet veren bina günümüzde Antalya Öğretmen Evi’nin Işıklar Şubesi olarak hizmet vermeye devam etmektedir.

Adres:
Haşimişcan, Muratpaşa/Antalya

Koordinatlar:
36.88002, 30.70932

Konum:

Muratpaşa’da Görülmesi Gereken Kültür Varlıkları Haritası:

Fotoğraflar:

Antalya Öğretmen Evi
Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

error: Korumalı İçerik!