Antalya ili Manavgat ilçesi sınırları içerisinde bulunan Anıt Mezarlar, Antik Pamfilya Bölgesinin önemli liman kentlerinden birisi olan Side Antik Kentinin sınırları dışında Doğu ve Batı Roma Döneminde yaptırılmış oda mezar yapılarıdır. Side Mahallesi sınırları içerisinde farklı noktalarda yer alan üç adet anıt mezar günümüzde görülebilir durumdadır. Anıt Mezarların üzerinde yazıt olmaması sebebiyle yapıların kimler adına yaptırıldığı hakkında bir bilgi bulunmamaktadır. Mezar yapılarının MS 2. ve 6. yüzyıllar arasında yaptırıldığı düşünülmektedir.

Side-Gündoğdu Karayolunun güney bitişiğinde bulunan Anıt Mezar, Doğu Roma (Bizans) Döneminde inşa edilmiştir. Anıt Mezar, 18.50×10 m. ölçülerinde olup duvarları; tuğla, moloz, harç karışımı bir örgü sistemiyle yapılmıştır. Anıt Mezar, Side Mahallesi imar planlarında park alanı olarak görülmektedir.

Side Selimiye Mezarlığı karşısında günümüzde Manavgat Belediyesine ait küçük bir parkın içinde bulunan Anıt Mezar, MS 2. yüzyılda Roma Döneminde inşa edilmiştir. Mezar yapısı, 6.70×5.30 m. ölçülerinde kaleye yakın, düzgün olmayan dikdörtgen bir planda inşa edilmiştir. Mezarın günümüze ulaşan en yüksek duvar yüksekliği 4 m. kadardır. Mezarın girişi doğu cepheden olup, batı duvarında bir pencere alınlığı bulunmaktadır. Anıt Mezarın üst örtüsü tamamen yıkık durumdadır. Mezarın yanında personel lojmanı olarak kullanılan bir apartman bulunmaktadır.

Günümüzde Sorgun-Side Yolu Adnan Menderes Bulvarı üzerinde bulunan Anıt Mezar, MS 2. yüzyılda Roma Döneminde inşa edilmiştir. 7×5 m. ölçülerindeki mezar yapısı küçüklü büyüklü (amorf) şekilsiz taşlarla kum-kireç karışımı harçla örülen dış çevre duvarlarının büyük bir bölümü ayaktadır. Oda mezarın içi iki bölümdür. Ön bölümün arkasındaki küçük bölüm apsis şeklindedir. Duvar örgüsünde köşe dönmelerinde düzgün kesilmiş taş, tonoza geçişte tuğla, yapı malzemesi olarak kullanılmıştır. Duvar örgü tekniği polygonaldır. Anıt Mezarın arkasında Antik Dönemde Side’ye su taşıyan Su Kemeri kalıntıları bulunmaktadır.

Side Anıt Mezarları, 2001-2022 yıllar arasında Side Antik Kenti sınırları dışında gerçekleştirilen yüzey araştırmaları sonrasında I. Derece Arkeolojik Sit Alanı ilan edilerek koruma altına alınmıştır.

Adres:
Side, Manavgat/Antalya

Ziyaret Tarihi:
4 Aralık 2022

Kaynaklar:
Side Anıt Mezarları ile ilgili bilgiler, T.C. Antalya Valiliği tarafından hazırlatılan Antalya Kültür Envanteri Kitabından alınmıştır. Bilgiler, Sayın; Ali ÖNCE, Hakime YILDIZ, Yıldırım TURAN ve Alime ÇANKAYA tarafından derlenmiştir.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

error: Korumalı İçerik!