Antalya İli, Manavgat İlçesi sınırları içerisinde bulunan Side Sağlık Binası, Side Antik Kentinin 5 km batısında, denizden 200 m uzaklıkta MS 2. yüzyılda Roma Döneminde inşa edilmiş, günümüzde Çolaklı SGK Kampının bahçesinde 365 m² alan üzerinde yer alan dikdörtgen planlı iki katlı bir yapıdır. Side Antik Kenti sınırları dışına inşa edilmiş yapı Roma Döneminde sağlık hizmetleri için kullanılmıştır. Side Antik Kenti içinde yer alan Bizans Hastanesi yapısı ile birlikle Antik Pamfilya Bölgesinde bulunan en önemli sağlık yapılarından bir tanesi olarak dikkat çekmektedir.

Çolaklı SGK Kampı bahçesi içerisinde korunmuş yapının üst katı tamamen yıkık durumdadır. Yapının güneybatı köşesinde ikinci kata çıkışı sağlayan merdivene ait birkaç basamak görülmektedir. Yapının inşasında moloztaş ve kireç harcı kullanılmıştır. Nişlerde ve kemerlerde süslemeli tuğla işçiliğinden yararlanılmıştır. Yapının en iyi korunmuş kısmı güney duvarıdır. İç ve dış yüzlerinde dört tam bir tanesinin de yarısı yıkılmış yarım yuvarlak nişler yer almaktadır. Nişlerin aralarında üstleri içinde zemin kata doğru inen birer dehliz vardır.

Yapının batı duvarının alt sıralarında kuzey duvarının küçük bir kısmı korunabilmiştir. Kuzeybatı köşesine havalandırma amacıyla pişmiş toprak künkler yerleştirilmiştir. Yapının çevresinde dağılmış şekilde dikili sütun parçaları bulunmaktadır. Günümüze ulaşan kalıntılarıyla Side Sağlık Binası Roma mühendisliğinin tüm ihtişamını gözler önüne sermektedir. Side Sağlık Binası, 1996 yılında Korunması Gerekli Taşınmaz Kültür Varlığı ilan edilerek koruma altına alınmıştır.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

error: Korumalı İçerik!