Antalya ili Döşemealtı ilçesi sınırları içerisinde bulunan Ariassos Antik Kenti’nin batı yamacında Roma Döneminde yapılmış, günümüzde Akkoç Mahallesi yolunu keserek inen Antik Yol güzergahıdır. Bu yol güzergahı Termessos’tan Ariassos’un batı kapısına gelen yoldur. Yolun kente giriş bölümüne ve yolun sonundaki girişine ait hiçbir kalıntı tespit edilememiştir. Antik Yol günümüzde yörede bulunan çobanlar tarafından yaya yolu olarak kullanılmaya devam edilmektedir.

Antik Yol batı yamaçtan belirli bir eğimi sağlayabilmek için zig zaglar yaparak tırmanmakta olup zig zaglar arasındaki eğim ortalama %19’dur. Bu eğim yaya ve hayvan ulaşımı için kabul edilen maksimum eğim olmalıdır. Tırmanmaya başladıktan sonra yolun her bölümünde aynı orandaki eğimin tutturulması, yol yapımında belirli bir eğim hesaplamasının yapıldığını göstermektedir. Antik Yolun üzerinde adak adamak için açılmış kaya nişleri bulunmaktadır.

Antik Yol, yaklaşık 2.5 cm genişliğinde düzgün döşenmiş iri blok taşlardan yapılmıştır. Yolun istinat duvarı ve kurp yerleri yine iri bloklarla kuru duvar tekniğinde yapılmıştır. Yolda araba tekerleği izi olmayışı yolun eğim fazlalığından, sadece yaya yolu olarak kullanıldığını işaret etmektedir. Ariassos’ta yapılan yüzey araştırmalarında kentin yakınlarında doğudan gelen yolun kalıntısına ulaşılamamıştır.

Ziyaret Tarihi:
5 Şubat 2021

Adres:
Akkoç, Döşemealtı/Antalya

Koordinatlar:
37.176, 30.46761

Konum:

Rota:

Fotoğraflar:

Ariassos Antik Yolu
Ariassos Antik Yolu
Ariassos Antik Yolu
Ariassos Antik Yolu
Ariassos Antik Yolu
Ariassos Antik Yolu
Ariassos Antik Yolu
Ariassos Antik Yolu
Ariassos Antik Yolu
Ariassos Antik Yolu
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korumalı İçerik!