Antalya ili Konyaaltı ilçesi sınırları içerisinde bulunan Asarlık Kalesi (Kalebaşı), Çandır Vadisi’nin güney yamacında Yarbaşçandır Mahallesinin karşısındaki yamaçta Asar Tepe üzerine Doğu Roma (Bizans) Döneminde inşa edilmiş bir kaledir. Yöre halkınca “Hisarçandır Kalesi” adıyla anılmakta olup Hisarçandır Mahallesi adını bu kaleden almıştır.

Çandır Vadisine egemen olan bir konumda bulunan kalenin batı ve kuzey tarafları yüz metreyi aşan sarp uçurumlarla çevrilidir. Kale duvarları yalnızca güney ve batı taraflarını çevrelemektedir. Güney duvara bitişik şekilde yapılmış iki burçtan batı tarafındakinin alt kısmı sarnıç olarak yapılmıştır. Kalenin içinde ve çevresindeki yamaçlarda bulunan çok sayıdaki sırlı seramik parçalar Orta Bizans Dönemi’ne aittir. Kale yüzeyinde yapılan çalışmalarda çeşitli cam parçaları ve bıçak, çivi başı, çüruf gibi metal parçalar da bulunmuştur. Çok iyi durumda korunmuş olan kale, Trebenna teritoryumunda bu döneme ilişkin keşfedilen en önemli savunma yapısıdır.

Adres:
Hisarçandır Mahallesi, Konyaaltı/Antalya

Ziyaret Tarihi:
13.06.2020

Kaynaklar:
Asarlık Kalesi (Kalebaşı) ile ilgili bilgiler; Nevzat ÇEVİK tarafından hazırlanan Lykia Kitabından alınmıştır.

Fotoğraflar:

Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

error: Korumalı İçerik!