Antalya ili Döşemealtı ilçesi sınırları içerisinde bulunan Antik Kule, MÖ 1. yüzyılda Roma Döneminde Termessos Antik Kenti’nin 7 km kuzeydoğusuna inşa edilmiş üç katlı bir gözetleme kulesidir. Antik Kule günümüzde Aydınlar Mahallesi yerleşim alanı içerisinde Damarası ile Kilise mevkii arasında bulunmaktadır. Kule, yöre halkınca “Kara Kilise” adıyla anılmaktadır.

Kule dıştan düzgün yontulmuş yöresel kesme taşlarla rektogonal içten ise poligonal teknikte duvar örgüsü ile yapılmıştır. Kulenin çatısı çökmüştür. Dört çevre duvarı krepis üzerine kadar kısmen çökmüş, düzgün taşlar bir başka yapıda kullanılmak üzere yerinden alınmıştır. Kulenin içten dışa açılan mazgal delikleri yıkıntı bölümlerde seçilebilmektedir. İçi dolgu halindedir. Kule, ahşap tavan ve tavan elemanlarının yerleştirildiği deliklere göre üç katlıdır. Günümüzde özel mülk sınırları içerisinde bulunan yapının çevresi ağıl olarak kullanılmaktadır. Antik Kule, 1998 yılında Korunması Gerekli Taşınmaz Kültür Varlığı ilan edilerek koruma altına alınmıştır.

Adres:
Aydınlar Mahallesi, Döşemealtı/Antalya

Ziyaret Tarihi:
22.02.2021

Kaynaklar:
Aydınlar Antik Kule ile ilgili bilgiler; T.C. Antalya Valiliği tarafından hazırlatılan Antalya Kültür Envanteri kitabından alınmıştır.

Fotoğraflar:

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

error: Korumalı İçerik!