Antalya ili Döşemealtı ilçesi sınırları içerisinde bulunan Kara Kilise, Döşemealtı ilçesinin Aydınlar mahallesinde bulunan antik çağdan günümüze ulaşmış ve iyi şekilde korunmuş savunma gözetleme kulesidir. Yöre halkı tarafından; Kara Kilise, Karakase ve Gavur Evi olarak adlandırılan yapı günümüzde özel mülk sınırları içerisinde bulunmaktadır. Aydınlar mahallesi’nin eski adı Kara Kilisedir.

Yöre halkı tarafından Kilise olarak kabul edilen yapı, yöre halkının rivayetleri doğrultusunda zeytinyağı işleme alanı olarakta işlev gördüğü tahmin edilmektedir. Kule yapısının özellikle Termessos Antik Kenti’ne yakın olmasından dolayı yapının Termessos’a ait gözetleme kulesi veya Chası olduğu düşünülmektedir.

Helenistik Dönem işcilik örneği gösteren yapının bir bölümü yıkık durumdadır. Günümüze ulaşan kısımlarıyla Kara Kilise’nin uzunluğu 15 m. genişliği ise 8 m.’dir. Özel mülk içinde bulunan yapının çevresi günümüzde ağıl olarak kullanılmaktadır.

Ziyaret Tarihi:
22 Şubat 2021

Adres:
Aydınlar, Döşemealtı/Antalya

Koordinatlar:
37.02754, 30.52802

Konum:

Fotoğraflar:

Kara Kilise
Kara Kilise
Kara Kilise
Kara Kilise
Kara Kilise
Kara Kilise
Kara Kilise
Kara Kilise
Kara Kilise
Kara Kilise
Kara Kilise
Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top
error: Korumalı İçerik!