Antalya İli, Serik İlçesi sınırları içerisinde bulunan Ayvalı Kemer Köprüsü, Sillyon Antik Kentinin 1.400 m güneybatısından geçen Koducak (Sillyon) Çayı üzerine Roma Döneminde Sillyon ve Perge kentlerini birbirine bağlamak amacıyla MS 2. yüzyılda inşa edilmiş üç kemerli bir köprüdür. Köprü, yöre halkınca çevresinde bulunan tarım arazileri üzerinde yetişen Ayva Ağaçları sebebiyle günümüzde “Ayvalı Kemer” adıyla anılmaktadır.

Ayvalı Kemer Köprüsü 41.00 m uzunluğunda, 4.65 m genişliğinde olup üç kemerlidir. Alacaharman Pınarı kaynağından çıkan ve köprü altından geçen Koducak Çayı antik dönemde Sillyon Çayı olarak anılmıştır. Koducak Çayı üzerinde yalnız bulunmayan Ayvalı Kemer Köprüsünün bulunduğu güzergâh üzerinde yöre halkınca “Gâvur Kemeri” ve “Süleyman Ağa Kemeri” isminde iki köprü daha bulunmaktadır.

Tarihsel süreç içerisinde maruz kaldığı dış etkenlerden dolayı oldukça tahrip olan köprü bazı blokları yerinden oynayan kemerleri ile kemer açıklıkları arasında kalan alanları cephede örten tempan duvarlarına ait sadece memba cephesindeki bazı blokları günümüze ulaşmıştır. Ayvalı Kemer Köprüsü aslına uygun olarak 2016-2017 yılları arasında T.C. Karayolları 13. Bölge Müdürlüğü tarafından restore edilmiştir.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korumalı İçerik!