Antalya ili Serik ilçesi sınırları içerisinde bulunan Ayvalıkemer (Sillyon) Köprüsü, Sillyon Antik Kenti’nin 1.87 km batısından geçen Koducak (Sillyon) Çayı üzerine Roma Döneminde Sillyon ve Perge kentlerini birbirine bağlamak amacıyla MS 4. yüzyılda inşa edilmiş üç kemerli köprüdür. Köprü yöre halkınca “Gâvur Kemeri veya Ayvalıkemer Köprüsü” adıyla anılmaktadır.

Üç kemerli Ayvalıkemer Köprüsü, 41.00 m uzunluğunda olup 4.65 m genişliğindedir. Alacaharman Pınarı kaynağından çıkan ve köprü altından geçen Koducak Çayı antik dönemde Sillyon Çayı olarak anılmıştır. Oldukça tahrip olmuş ve 2016 yılına kadar sadece kemerleri ulaşan Ayvalıkemer Köprüsü aslına uygun olarak 2016-2017 yılları arasında T.C. Karayolları 13. Bölge Müdürlüğü tarafından restore edilerek yaya ulaşımına açılmıştır.

Adres:
Şatırlı, Serik/Antalya

Koordinatlar:
36.98364, 30.9712

Konum:

Fotoğraflar:

Ayvalıkemer (Sillyon) Köprüsü
Ayvalıkemer (Sillyon) Köprüsü
Ayvalıkemer (Sillyon) Köprüsü
Ayvalıkemer (Sillyon) Köprüsü
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top
error: Korumalı İçerik!