Antalya ili Muratpaşa ilçesi sınırları içerisinde bulunan Bababurnu Feneri, Antalya falezleri üzerine 1945 yılında inşa edilmiş bir deniz feneridir. İnşa edildiği dönem sazlıklar içerisinde yükselen Bababurnu Feneri, günümüzde yeniden düzenlenmiş Ziya Gökalp Parkı içerisinde oldukça işlek bir bölgede konumlanmaktadır. Bababurnu Feneri ayrıca Muratpaşa ilçesine bağlı Fener mahallesine adını vermiştir.

Denizden yüksekliği 35, yerden yüksekliği ise 6 m olan Bababurnu Feneri’nin görüş mesafesi 10 mil’dir. Balisajı tek siyah kuşak olan Bababurnu Feneri’nin karakteri Fl W 5s ş0.5, k4.5’dir. Badanası, ferforje parmaklıkları ve çiçekli bahçesiyle fenerden çok bir villa görünümüne sahip olan Bababurnu Feneri yakın dönemde eklenen güneş enerjisi teknolojisi ile çalışmaktadır.

2016 yılında Bababurnu Feneri’nin olduğu bölge imara açılmış ve fenerin yanına aynı ismi taşıyan bir restoran yapılmıştır. Günümüzde restoran bahçesinde kalan Bababurnu Feneri, T.C. Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü tarafından kontrol edilmektedir.

*Balisaj: Bir rotanın karartma şartları altında zayıf işaret ışıkları ile işaretlenmesidir.

*Fener Karakterleri: Fenerler liman girişleri, boğazlar, dar geçitler vb. karışma riski olan yerlerde muhtemel karışıklıkları ortadan kaldırmak için değişik renk ve ışık kombinasyonlarında tesis edilir, bu kombinasyonlara Fener Karakterleri adı verilmektedir.

*Mil: Bir mesafe ölçüm birimidir. İsim olarak ingilizce kökenlidir, tarihte değişik yöre ve ilgi alanlarında farklı uzunlukta kullanılmış ve hâlen kullanılmaktadır. Bir deniz mil’inin uzunluğu metrik hesaba göre tam: 1.852,2 m.’dir. Ayrıca, bir deniz mil’inin onda birine gomina denir ve 185,22 m.’dir.

Adres:
Fener, Muratpaşa/Antalya

Koordinatlar:
36.84595, 30.7582

Konum:

Muratpaşa’da Görülmesi Gereken Kültür Varlıkları Haritası:

Fotoğraflar:

Bababurnu Feneri
Bababurnu Feneri
Bababurnu Feneri
Bababurnu Feneri
Bababurnu Feneri
Bababurnu Feneri
Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

error: Korumalı İçerik!