Antalya ili Döşemealtı ilçesi sınırları içerisinde bulunan Bademağacı Höyüğü, Antalya’nın 2.5 km kuzeydoğusunda Çubuk Beli’nin 5 km kuzeyindeki Bademağacı Mahallesinde etrafı dağlarla çevrili küçük bir ovada 7 m yüksekliğinde bir tepe üzerinde 210×120 m alan üzerinde kurulmuş bir yerleşimdir. Arkeolog James Mellaart tarafından Kızılkaya adıyla kayıtlara alınan höyük, yöre halkınca Kızılkaya Höyüğü adıyla bilinmektedir. Höyük üzerinde bulunan eserler günümüzde Antalya Arkeoloji Müzesinde sergilenmektedir.

Bademağacı Höyüğü’nün bulunduğu yer, etrafı dağlarla çevrilik küçük bir ova, eski bir göl ya da bataklık yatağıdır. Bu sulak alan muhtemelen günümüzden 10 bin yıl önce kurumuştur. Yerleşimin 9.100 yıl önce Erken Neolitik Çağ’da kurulduğu düşünülmektedir. Neolitik yerleşimler 7.500 yıl öncesine kadar uzanmaktadır. Daha sonra MÖ yaklaşık 2.500’lerde İlk Tunç Çağı yerleşimi başlamış, MÖ 2200’lere kadar sürmüştür. Yine terk edilen yerleşimde, MÖ 2 bin başlarında bir Orta Tunç Çağı yerleşimi görülmektedir. Höyüğün üzerinde MS 5. ve 7. yüzyıllar arasında yapıldığı tahmin edilen Erken Hristiyanlık Dönemi’ne ait bir Kilise yapısı bulunmaktadır.

Bademağacı Höyüğü, 1958 yılında, James Mellaart tarafından bölgede yapılan yüzey araştırmalarında saptanmış olup Kızılkaya adıyla arkeoloji bilimine kazandırılmıştır. Bademağacı Höyüğü kazıları 1993 yılında Prof. Dr. Refik Duru ve Prof. Dr. Gülsün Umurtak başkanlığında başlamıştır. Höyükteki kazı çalışmaları aynı ekip tarafından 2010 yılı Eylül ayına kadar sürdürülmüştür. Bu süre içinde tepenin çok büyük bir bölümü kazılmış ve Höyüğün, 9.30 m derinindeki ana toprağına ulaşılmıştır. Bademağacı Höyüğü, 1993 yılında I. derece Arkeolojik Sit Alanı ilan edilerek koruma altına alınmıştır.

Ziyaret Tarihi:
30 Haziran 2018

Adres:
Bademağacı, Döşemealtı/Antalya

Koordinatlar:
37.22308, 30.49804

Konum:

Fotoğraflar:

Bademağacı Höyüğü
Bademağacı Höyüğü
Bademağacı Höyüğü
Bademağacı Höyüğü
Bademağacı Höyüğü
Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top
error: Korumalı İçerik!