Antalya ili Muratpaşa ilçesi sınırları içerisinde bulunan Balbey Camii, Osmanlı Devleti Döneminde Osmanlı vezirlerinden Damat Bali Paşa tarafından 15. yüzyıl sonlarında yaptırılmıştır. Bali Bey Camii adıylada bilinen Balbey Camii, 1850, 1905, 1963 ve 1980’li yıllarda onarım geçirmiştir.

Balbey Camii, 15.70X16.50 m. ebadında kareye yakın dikdörtgen planlı ve üzeri tek kubbe ile örtülü kübik bir ibadet mekânı ile kuzey cephesi boyunca uzanan bir son cemaat yerinden ibarettir. Binanın son cemaat yeri ve kuzey-batı köşesinde yükselen minaresi yakın zamanlarda yapılmıştır.

Balbey Camii’nin kübik gövdesi, her cephede, kubbe eteği hizasında alaturka kiremitlerle örtülü, kirpi saçak izlenimi veren dar bir korniş ile çevrilmiştir. Harimi örten kubbe, dört köşesi pahlı sekizgen bir kasnağa oturmaktadır. Pahlı köşeler ve kubbe alaturka kiremitlerle kaplıdır.

Adres:
Balbey, Muratpaşa/Antalya

Koordinatlar:
36.88837, 30.70632

Konum:

Muratpaşa’da Görülmesi Gereken Kültür Varlıkları Haritası:

Fotoğraflar:

Balbey Camii
Balbey Camii
Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korumalı İçerik!