Antalya ili Muratpaşa ilçesi sınırları içerisinde bulunan Pazar Hamamı, Selçuklu Devleti Döneminde 13. yüzyılda yaptırılmıştır. Balık Pazarı Burcu karşısında konumlanan hamamın adının, bulunduğu sokakta balık pazarı kurulmasından ve mahallenin aşağısında yaşayan balıkçıların temizlik ihtiyaçlarını karşılamak için burayı tercih etmesinden kaynaklandığı varsayılmaktadır. Zamanın yıkıcı özelliklerine direnemeyen Balık Pazarı Hamamı, kubbelerinin bir kısmı çöktükten sonra 2000’li yıllarda restore edilmiştir. Yapıldığı döneme ait özellikleri korunan hamam, uzun yıllardır restore edilmiş haliyle hem kadınlara hemde erkeklere hizmet etmeyi sürdürmektedir.

20. yüzyılın ilk yarısında Sultan Hatun Vakfı’na ait olan Balık Pazarı Hamamı, 1955 yılında hazineye geçmiş, daha sonra da hazine tarafından Kaleiçi’nde yaşayan bir aileye satılmıştır. Restore edilen hamamda kadınlara ve erkeklere ait özel bölümler bulunmaktadır. Balık Pazarı Hamamı da diğer Türk hamamlarla aynı özellikleri taşımaktadır. Hamam; soyunma yeri, yıkanma yeri ve külhan olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır.

Adres:
Selçuk, Muratpaşa/Antalya

Koordinatlar:
36.88441, 30.7057

Konum:

Muratpaşa’da Görülmesi Gereken Kültür Varlıkları Haritası:

Fotoğraflar:

Balık Pazarı Hamamı
Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korumalı İçerik!