Antalya İli, Manavgat İlçesi sınırları içerisinde bulunan Roma Hamamı, Manavgat-Oymapınar Yolunun 70 m ile Manavgat Nehri’nin 250 batısında yöre halkınca Kilisealtı Mevkii olarak bilinen arazi üzerine MS 2. yüzyılda Roma Döneminde inşa edilmiş bir hamam yapısıdır.

Hamamın yapımında genel olarak yöresel moloztaş ve kireç harcı kullanılmış olup hamamın ayakta kalan bölümü yaklaşık 15x10x5 m ölçülerindedir. Hamam, beşik tonozlarla örtülmüştür. Yapının kuzey ve doğu tarafındaki mekânlarına ait büyük bölümü ayaktadır. Hamamın batı ve güney tarafındaki mekânlar üst örtüsü ile birlikte yıkılmıştır. Bucakşeyhler Roma Hamamı, 1997 yılında Korunması Gerekli Taşınmaz Kültür Varlığı ilan edilerek koruma altına alınmıştır.

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

error: Korumalı İçerik!