Antalya ili Manavgat ilçesi sınırları içerisinde bulunan Büğrüm Köprü, Köprülü Kanyon Milli Parkı sınırları içerisinde Selge yönünden gelen ikinci büyük kanyon konumundaki Büğrüm Kanyonu üzerine MS 2. yüzyılda Roma Döneminde inşa edilmiş tek kemerli bir köprüdür.

Büğrüm Kanyonunu 20 m yükseklikten aşan tek beşik kemerli köprü, kanyonun her iki yönünde doğal kayalıklara oturtulmuştur. Kemer taşları düzgün taşlardan, kemer üst noktası ile yola birleşen bölümler moloz taşlardan yapılmıştır. Köprünün korkuluk taşları bulunmamaktadır.

Adını milli park içinde yer alan ikinci büyük kanyon olan Büğrüm kanyonundan alan köprü, antik dönemde Pisidya Bölgesinde bulunan Selge ve Pednelissos kentleri ile Pamfilya Bölgesinde bulunan Side ve Aspendos kentlerini birbirine bağlamıştır. Büğrüm Köprü, 1992 yılında Taşınmaz Kültür Varlığı ilan edilerek koruma altına alınmıştır.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

error: Korumalı İçerik!