Antalya ili Konyaaltı ilçesi sınırları içerisinde bulunan Büyük Dipsiz Mağarası, Antalya limanının batısında yükselen Tünek Tepenin 3 km güneybatısında uzanan Alakaya Tepesinin 260 m rakım güneyinde sarp Dipsiz Vadisi içerisinde oluşmuş yatay bir mağaradır. Mağara, MTA tarafından 1982 yılında tespit edilmiştir. Mağaranın 660 m batısında aynı jeolojik özelliklere sahip Küçük Dipsiz Mağarası bulunmaktadır.

Alakaya Tepesinde 260 m rakımda yükselen Büyük Dipsiz, 40 m uzunluğunda olup -20 m derinliğindedir. Dar bir girişe sahip mağara, 25°C bir eğimle kuzeye doğru devam etmekte olup yatay özelliklere sahiptir. Büyük Dipsiz, kretase yaşlı resifal kireçtaşları ile onun altında yer alan yine aynı yaşta konglomera ve kireçtaşı formasyonları arasındaki dokanak boyunca gelişmiştir. Karstik taban suyu katmanlarda bulunduğu için kuru durumda bulunan Büyük Dipsiz, açık havaya nazaran daha serindir. Kasım ayı başlarında hava ısısı dışarıda 20℃ iken mağara içerisinde ısı 17°C’dir. Mağaranın sonuna doğru ilerledikçe içerideki travertenler, sarkıt ve dikitler çoğalmaktadır.

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korumalı İçerik!