Antalya ili Döşemealtı ilçesi sınırları içerisinde bulunan Çarkini Mağarası, Antalya il merkezinin kuzeybatısında, Yağca mahallesinin 1 km. kuzeybatısında ve Karain Mağarası’nın 2 km. güney-güneybatısında konumlanmaktadır.

Çarkini Mağarası, Katran Dağı’nın gri renkli Kretase kalkerleri içinde açılmış doğal bir mağaradır. Denizden yaklaşık 500 m. yüksektedir. Ağzı güneybatıya açıktır. günümüzde ağzı kalker blokları ile orijinaline göre kapanmıştır. Katran Dağı’nın traverten düzlüğünden yaklaşık 190 m. yukarıdadır. Doğu-batı yönünde 22 m. kuzey-güney yönünde ise 17 m. uzunluktadır.

Çarkini Mağarası’nın bulunduğu bölge yöre halkı tarafından Öküzkaklığı olarak bilinmektedir. 1957 yılında Prof.Dr. İsmail Kılıç Kökten tarafından mağara içinde Arkeolojik araştırmalar ve çalışmalar yapılmıştır. Yapılan araştırma ve çalışmalarda Çarkini Mağarası’nda, paleolitik, epipaleolitik, kalkolitik ve neolitik çağlara ait bulgular tespit edilmiştir. Çarkini Mağarası, 1990 yılında 1. derece Arkeolojik Doğal Sit Alanı ilan edilmiştir.

Ziyaret Tarihi:
13 Mart 2021

Adres:
Yağca, Döşemealtı/Antalya

Koordinatlar:
37.07131, 30.55316

Konum:

Fotoğraflar:

Çarkini Mağarası
Çarkini Mağarası
Çarkini Mağarası
Çarkini Mağarası
Çarkini Mağarası
Çarkini Mağarası
Çarkini Mağarası
Çarkini Mağarası
Çarkini Mağarası
Çarkini Mağarası
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korumalı İçerik!