Antalya ili Korkuteli ilçesi sınırları içerisinde bulunan Çaybaşı Hamamı, Alâeddin Mahallesi üzerinde günümüze kitâbesi ulaşmayan ve kaynaklarda ismi geçmeyen, kim tarafından yaptırıldığı bilinmeyen bir tarihi hamam yapısıdır. Çaybaşı Hamamı’nın mimarisinden yola çıkılarak yapının Osmanlı Devleti döneminde 16. veya 18. yüzyılda yapıldığı tahmin edilmektedir.

Dikdörtgen planlı hamamın duvarları moloz taştan yapılmıştır. Kuzey ve batı yönünde yanından geçen su kanalı dolayısı ile arazi seviyesi yükselmiş ve hamamın duvarları yarı yarıya toprağın altında kalmıştır. Çaybaşı Hamamı, Hüseyin Ağa isimli bir şahıs tarafından onarılmış ve bu yüzden de yöre halkı tarafından Hüseyin Ağa Hamamı ismi ile de tanınmıştır.

Çaybaşı Hamamı’nın soyunmalık kısmı yıkılmış, üç bölümlü soğukluk ve sıcaklık günümüze ulaşabilmiştir. Soğukluğun orta bölümünden dar bir kapı ile sıcaklık bölümüne geçilmektedir. Hamamın sıcaklık bölümü kubbe ile örtülmüştür. Sıcaklığın çevresinde üç adet beşik tonozla örtülü eyvan bulunmaktadır. Sıcaklığın sonunda, hamamın kuzey yönünü tamamıyle kapatan sıcak su sarnıcı ile külhan bulunmaktadır. Külhan, zamanla yıkılmış ve günümüze ulaşamamıştır.

Çaybaşı Hamamı’nın en büyük özelliği köşe hücrelerinin giriş kapıları üzerindeki taş kemerlere işlenmiş profiller, kubbe pandantiflerindeki malakari bezemelerdir. Kubbeler üzerinde çok sayıda yıldız şeklinde tepe pencereleri açılmıştır.

Adres:
Alâeddin, Korkuteli/Antalya

Koordinatlar:
37.07616, 30.18024

Konum:

Fotoğraflar:

Çaybaşı Hamamı
Çaybaşı Hamamı
Çaybaşı Hamamı
Çaybaşı Hamamı
Çaybaşı Hamamı
Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korumalı İçerik!