Antalya İli, Aksu İlçesi sınırları içerisinde bulunan Çelebiyelbengis Tepesi, Perge Antik Kenti’nin 19 km kuzeyinde Güloluk Mahallesinde 20.841,94 m² yüzölçümüne sahip, halk arasında “Güllü Mermer” adıyla bilinen konglomera kayaç üzerinde şekillenmiş bir tepedir. 2014 yılında tepe üzerinde yapılan yüzey araştırmalarında Roma Döneminde insan gücüyle tepenin doğu, kuzey ve batı cephelerinde konglomera kayalar kesilerek tepenin yerleşim alanı olarak kullanıldığına dair izler tespit edilmiştir.

Çelebiyelbengis Tepesi’nin üst güney cephesinde taş temel duvarla yapılmış dikdörtgen planlı su kaynağı yapı kalıntısı ile Kilise kalıntıları yerleşimde tespit edilen yapılardır. Roma Dönemine ait çanak çömlek ve çatı seramik parçalarının bulunduğu tepe, 2014 yılında I. derece Arkeolojik Sit Alanı ilan edilerek koruma altına alınmıştır.

Adres:
Güloluk Mahallesi, Aksu/Antalya

Ziyaret Tarihi:
12.02.2022

Kaynaklar:
Çelebiyelbengis Asar Tepe ile ilgili bilgiler; Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü tarafından hazırlanan tescil raporundan alınmıştır.

Fotoğraflar:

Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korumalı İçerik!