Antalya ili Manavgat ilçesi sınırları içerisinde bulunan Cennet Kanyonu, bahçe görünümüne sahip 3 km. bir alanı kapsayan doğal fauna ve flora açısından ekosistem oluşturan küçük bir kanyondur. Cennet Kanyonu içerisinde bulundurduğu su kaynakları ile oluşan doğal şelale ve havuzlarıyla bulunduğu ormanlık alan içerisinde farklı bir güzelliğe sahiptir.

Sosyal Medya’da yapılan paylaşımların etkisiyle tanınmaya başlayan Cennet Kanyonu, Manavgat’ın son yıllarda keşfedilmiş ender doğa güzelliklerinden bir tanesidir. Sıkı ağaç ve bitki örtüsüyle kaplı ormanlık bölge içerisinde konumlanan Cennet Kanyonu, güneş almayan dar bir bölge içerisinde oluşmuştur. Kanyon içerisinde ki su kaynağı yaz ve kış dönemlerinde aktif olarak akmaktadır.

Not: Cennet Kanyonu, 2021 yılında Manavgat’ın Kalemler Mahallesinde etkili olan Orman Yangınında büyük zarar görmüş ve kanyon sahası tamamen yanmıştır. Yazıda yer alan fotoğraflar 2019 yılında çekilmiştir. Kanyonun güncel fotoğraflarına Google Haritalar üzerinden ulaşabilirsiniz.

Adres:
Kalemler, Manavgat/Antalya

Koordinatlar:
36.8735, 31.38013

Konum:

Fotoğraflar:

Cennet Kanyonu

Kanyonun Kalemler yönünde bulunan Turkuaz renkteki doğal oluşum havuzu.

Cennet Kanyonu
Cennet Kanyonu
Cennet Kanyonu
Cennet Kanyonu
Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korumalı İçerik!