Antalya İli, Döşemealtı İlçesi sınırları içerisinde bulunan Çıplaklı Antik Çiftlik Yerleşimi, Helenistik Dönemde kurulmuş 6. yüzyılda Doğu Roma (Bizans) Dönemine kadar iskan edilmiş bir çiftlik yerleşimidir. Çiftlik yerleşiminin kalıntıları günümüzde Çıplaklı Mahallesi sınırları içerisinde kalan Antalya Organize Sanayi Bölgesi 3. kısımda 14.680,51 m² tapu alanında yer almaktadır. Antik Dönemde zeytinyağı üretimi yapılan yerleşimde Helenistik ve Roma Dönemlerine ait dikdörtgen planlı yapı kalıntısı, su kuyusu, zeytinyağı işliği ve trapetum teknesi günümüze ulaşan başlıca kalıntılardır. Çiftlik yerleşiminin kuzeyinde Osmanlı Devleti Döneminde inşa edilmiş, yöre halkınca “İki Ağaç Sarnıcı” adıyla anılan bir Su Sarnıcı bulunmaktadır. Çıplaklı Antik Çiftlik Yerleşimi, 2002 yılında I. Derece Arkeolojik Sit Alanı ilan edilerek koruma altına alınmıştır.

Adres:
Antalya OSB 3. Kısım – Çıplaklı Mahallesi, Döşemealtı/Antalya

Ziyaret Tarihi:
01.04.2023

Kaynaklar:
Çıplaklı Antik Çiftlik ile ilgili bilgiler; T.C. Antalya Valiliği tarafından hazırlatılan Antalya Kültür Envanteri kitabından alınmıştır.

Fotoğraflar:

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

error: Korumalı İçerik!