Antalya ili Döşemealtı ilçesi sınırları içerisinde bulunan Dağbeli Nekropolü, Roma Döneminde inşa edilen Perge Antik Kentinden başlayan, Isparta Yalvaç’ta bulunan Antioch of Pisidia Antik Kentinde son bulunan Via Sebaste Antik Roma Yolu üzerinde bulunan tarihi bir mezarlıktır. 1.040,79 m²’lik Dağbeli Nekropol alanı askeri mezarlık olarak kullanılmıştır. Nekropol alanının yanında Selçuklu Dönemine tarihlendirilen Su Sarnıcı bulunmaktadır. Dağbeli Nekropolü yöre halkı tarafından Selçuklu Mezarlığı olarakta bilinmektedir.

Antik Dönemde Klimaks günümüzde Çubuk Beli Geçidi, Maximianupolis ve Via Sebaste olarak bilinen Antik Yol güzergâhı dağlık Pisidya Bölgesini Antalya’nın yer aldığı Pamfilya Ovasına bağlamaktadır. Klimaks Geçidi Via Sebaste Roma Yolu M.Ö. 4. yüzyıl’dan itibaren M.Ö. 17. yüzyıla kadar Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı Dönemlerinde aktif olarak kullanılmıştır.

Ziyaret Tarihi:
7 Nisan 2018

Adres:
Dağbeli, Döşemealtı/Antalya

Koordinatlar:
37.21311, 30.54768

Konum:

Fotoğraflar:

Dağbeli Nekropolü

Dağbeli Nekropolü
Dağbeli Nekropolü
Dağbeli Nekropolü
Dağbeli Nekropolü
Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korumalı İçerik!