Antalya ili Muratpaşa ilçesi sınırları içerisinde bulunan Değirmenönü, 1970 yılına kadar Düden (Kataraktes) Çayı’ndan gelen suyun yedi arıklar olarak bilinen su kanallarından döküldüğü mevkii üzerine yapılan altı adet un değirmenine ev sahipliği yapmış Antalya’nın tarihi bölgelerinden bir tanesidir. Değirmenönü üzerinde Kara Değirmenleri veya Yer Değirmenleri adıyla bilinen değirmenlerden geriye kalan Üç Taşlı Değirmen, T.C. Antalya Muratpaşa Belediyesi tarafından restore edilmiştir.

Değirmenlerin çalıştığı dönemde buğday çuvalları develerle bu değirmenlere taşınmış, öğütülen unlar Sakız ve Midilli dahil tüm 12 Adalar’a gemilerle gönderilmiştir. Değirmenönü mevkii günümüzde Kültür Sanat Merkezi olarak hizmet vermektedir. T.C. Antalya Muratpaşa Belediyesi tarafından çevresi yeniden düzenlenen Değirmenönü içerisinde restore edilen Üç Taşlı Değirmen dışında iki adet yapay şelale ve park alanı bulunmaktadır.

Adres:
Demircikara, Muratpaşa/Antalya

Koordinatlar:
36.88384, 30.72041

Konum:

Muratpaşa’da Görülmesi Gereken Kültür Varlıkları Haritası:

Fotoğraflar:

Değirmenönü
Değirmenönü
Değirmenönü
Değirmenönü
Değirmenönü
Değirmenönü
Değirmenönü
Değirmenönü
Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korumalı İçerik!