Antalya ili Korkuteli ilçesi sınırları içerisinde bulunan Demirci Süleyman Cami, 1931 yılında Erken Cumhuriyet Döneminde Korkutelili Demirci Süleyman tarafından Aşağıpazar Mahallesine yaptırılmış, dikdörtgen planlı kırma çatısı marsilya tipi kiremit kaplı, duvarları ahşap karkas arası kâgir dolgulu ve üzeri sıvalı bir camidir. Caminin kuzeydoğu köşesinde, kaide kısmı taş gövdesi tuğla örgülü, konik külahlı bir minaresi bulunmaktadır.

Dikdörtgen planlı cami, batıda 5 erden 10 sütun üzerine, doğuda ise kapalı dikdörtgen bir mekân üzerine oturtulmuştur. Bu sütunlardan birinde birbirine bakan iki ay motifli kabartma ile onun altında 1931 tarihini gösteren dikdörtgen formlu kabartma yer almaktadır. Ahşap giriş kapısı mihrap ekseninde olan cami, 3 sahınlı olup, yanlar düz ahşap tavanlı, orta sahının önünde sekizgen formlu çıtalı ahşap bir tavan ile dört ahşap ayakla desteklenen daha yüksek tutulmuş kare tavan camiyi örtmektedir. Kare tavanın ortasında yıldız formlu göbek kısmı bulunur. Bugün orta bölümdeki ahşabın üzeri yağlı olup yanlar ise sıvalıdır.

Caminin pencereleri içeriden ve dışarıdan yuvarlak kemerlidir. Cephelerde pencere çevreleri dışarı taşırılarak belirginleştirilmiş, yenilenmiş vaziyettedir. Mihrap nişi beden duvarından dışa taşkın ve içten sıvalıdır. Minber cevizden yapılmıştır. Kadınlar mahfili, ahşap olup düz balkonludur. Son cemaat yerinin batısında kare şeklinde bir mekân oluşturulmuştur. İçeride duvarlar 1998 yılında tamamen ahşap lambi ile kaplanmış ve döşeme ahşaptır. Son cemaat yeri dikdörtgen planlı ve üç tarafı kapalıdır. Üzeri düz sunta kaplıdır.

Son cemaat yerinin doğusunda yer alan merdivenlerle kadınlar mahfiline çıkılmaktadır. Caminin kuzeydoğu köşesinde yer alan minaresinin kaide kısmı düzgün kesme taştan yapılmıştır. Pâhlı pabuç kısmından tuğla ile örülmüş silindirik gövdeye ulaşılmaktadır. Şerefe altında beş sıra testere dişi süslemeleri yer almaktadır. Şerefe korkulukları tuğla, konik külah aralarında alüminyum olan camla kapatılmış âlemlidir. Kuzey cephesinin önünde yer alan ve camiye girişi sağlayan merdiven genişletilerek yenilenmiştir.

Demirci Süleyman Cami, 2002 yılında taşınmaz kültür varlığı ilan edilmiş olup T.C. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 2006 yılında restore edilmiştir.


Adres:
Aşağıpazar Mahallesi, Korkuteli/Antalya

Ziyaret Tarihi:
21.12.2022

Kaynaklar:
Demirci Süleyman Cami ile ilgili bilgiler; T.C. Antalya Valiliği tarafından hazırlatılan Antalya Kültür Envanteri kitabından alınmıştır.

Fotoğraflar:

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korumalı İçerik!