Antalya ili Muratpaşa ilçesi sınırları içerisinde bulunan Demircikara Ali Camii, Osmanlı Devleti döneminde 1150 yılında Demirci Kara Ali tarafından yaptırılmıştır. Timurcu Karaali adıyla bilinen Camii’nin adı Demircikara Ali Camii olarak değiştirilmiştir. Demircikara Ali Camii, yüksek bir kaide üzerine inşa edilmiş dikdörtgen planlı; kagir, kırma çatılı, alaturka kiremit kaplı bir Camii’dir.

Demircikara Ali Camii, yüksek bir kaide üzerinde duvarları moloz taş, ahşap hatıllı kagir bir yapıdır. Alaturka kiremitle örtülü kırma çatı iki yana doğru geniş saçaklar yaparak son cemaat mahfilinin üzerini örtmektedir. Kapı ve pencereler ahşap kasalıdır. Camii, alttan on iki, üstten on dört pencere ile aydınlanmaktadır.

Kadınlar mahfili U şeklinde, iki yandan öne doğru uzamaktadır. Ahşap yedi sütunun üzerine oturan mahfilin korkulukları da ahşaptır. Kadınlar mahfilinin girişi ahşap bir merdivenle dışarıdan sağlanmaktadır. Camii’nin tavanı çıtalı, sade bir görünüme sahiptir. Ortada iki adet ahşap göbek vardır. Mihrap basit bir niş şeklinde olup minber de basittir.

Camii minaresi sağda, yapıdan ayrıdır. Kare kaide üzerinde yuvarlak gövdelidir ve kesme taştan yapılmıştır. Şerefe altı dört sıra dişli ve külah çinko kaplıdır. Camii’nin bahçesinde eski bir kuyu ve İslami mezarlar vardır. Camii bahçesindeki tuvalet ve abdest alınan kısım sonradan yapılmıştır. Saçakları tutan ahşap direklerin bir kısmı demir direklerle değiştirilmiştir. Camii girişi kapalı hale getirilmiştir. Günümüzde ibadete açık olan Camii’de Kadınlar mahfilinin girişi demir korkuluklarla kapatılmıştır.

Adres:
Çaybaşı, Muratpaşa/Antalya

Koordinatlar:
36.8846, 30.71849

Konum:

Muratpaşa’da Görülmesi Gereken Kültür Varlıkları Haritası:

Fotoğraflar:

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korumalı İçerik!