Antalya İli, Kepez İlçesi sınırları içerisinde bulunan Duacı Bizans Kilisesi, MS 6. yüzyılda Doğu Roma (Bizans) Döneminde Duacı Mahallesi Gelensini mevkii üzerine tek apsis ve tek nefli inşa edilmiş bir kilisedir. Günümüzde Duacı Mahallesinde müstakil bir arazide bulunan kilise, yöre halkınca “Kale Yıkığı” olarak bilinmektedir. Kilise, arazide yoğun bitki örtüsü ve ağaçların altında güçlükle seçilebilmektedir.

MS 6. yüzyılda Doğu Roma (Bizans) Döneminde inşa edilen kilise tek apsis ve tek neften oluşmaktadır. Kilisenin dış çevre duvarları fark edilecek şekilde ayakta olup üst yapısı çökmüş durumdadır. Kilisenin duvarları yöresel, şekilsiz taşlarla kum-kireç karışımı harçla örülmüştür. Duvarın iç kısmındaki ön ve arka simetrik çıkıntılar duvarın iki bölme olarak kullanıldığını göstermektedir. Kilisenin içi moloz dolguyla tamamen dolmuş olup üzerinde bitki örtüsü ve ağaçlar bulunmaktadır.

Doğu Roma (Bizans) Dönemi ile birlikte yapılmaya başlanan kiliseler MS 6. yüzyıldan itibaren yaygınlaşmaya başlamıştır. Duacı Bizans Kilisesi, 2000 yılında Korunması Gerekli Taşınmaz Kültür Varlığı ilan edilerek koruma altına alınmıştır.

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korumalı İçerik!