Antalya ili Muratpaşa ilçesi sınırları içerisinde bulunan Dumlupınar Ortaokulu, Osmanlı Devleti Döneminde Antalya Kalesi Kale Kapısı semti içerisinde yaşam süren Rum halkı tarafından 1905 yılında yaptırılmış olan Rum Kız Mektebi binasıdır. Bina, I. Dünya Savaşı sırasında Doktor Burhanettin Onat tarafından hastane, ameliyathane ve idare odası olarak kullanılmıştır.

1927-1928 yılları arasında Ticaret Okulu olarak eğitim veren bina, 1929 yılında ismi Mader-i Vatan (Medar-i İftar-i) olarak değiştirilerek ilkokulu olarak öğretime başlamış aynı yıl ismi Dumlupınar olarak değiştirilmiştir. Dumlupınar günümüzde; Anasınıfı ve Ortaokulu düzeyinde eğitim vermeye devam etmektedir.

Bina yapımında taş malzeme kullanılmış olup bina; zemin, I. kat ve bodrum katından oluşmaktadır. Dumlupınar Ortaokulu binası, Kaleiçi Kentsel ve III. Derece Arkeolojik Sit Alanında I. Grup Yapı olarak tescil edilmiştir.

Adres:
Kılınçarslan, Muratpaşa/Antalya

Koordinatlar:
36.88181, 30.70694

Konum:

Muratpaşa’da Görülmesi Gereken Kültür Varlıkları Haritası:

Fotoğraflar:

Dumlupınar Ortaokulu
Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korumalı İçerik!