Antalya ili Döşemealtı ilçesi sınırları içerisinde bulunan Ekşili Kanyonu, Ekşili Göleti yakınlarında kendi doğal fauna ve flora açısından ekosistem oluşturan küçük bir kanyondur. Yöre halkı tarafından Kiremit Oluklu Kanyonu ismiyle bilinen Ekşili Kanyonu, yakın bir konumda bulunan Kocaçay Şelalesi ile birlikte bölgede son yıllarda keşfedilmiş ender doğa güzelliklerinden bir tanesidir.

Sıkı ağaç ve bitki örtüsüyle kaplı ormanlık bölge içerisinde konumlanan Ekşili Kanyonu, güneş almayan dar bir bölge içerisinde oluşmuştur. Kanyon içerisinde ki su kaynağı Ekşili Göleti’nin etkisiyle yaz ve kış dönemlerinde aktif olarak akmaktadır. Kanyon, doğal şelale ve havuzlarıyla bulunduğu ormanlık alan içerisinde farklı bir güzelliğe sahiptir. Ekşili Kanyonu içerisinden devam eden su kaynakları devamında Kocaçay Şelalesi’ni oluşturmaktadır.

Ziyaret Tarihi:
7 Nisan 2019

Adres:
Ekşili, Döşemealtı/Antalya

Koordinatlar:
37.15852, 30.70186

Konum:

Fotoğraflar:

Ekşili Kanyonu
Ekşili Kanyonu
Ekşili Kanyonu
Ekşili Kanyonu
Ekşili Kanyonu
Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korumalı İçerik!