Antalya ili Döşemealtı ilçesi sınırları içerisinde bulunan Evdir Han Kervansarayı, Antalya-Burdur Kervan Yolu üzerine 1210-1219 yılları arasında Selçuklu Sultanı I. İzzeddin Keykâvus tarafından yaptırılmıştır. Selçuklu Çağı’nın Kervansaraylarında görülen açık avlulu dört ana eyvanlı plan mimarisinin Anadolu’daki iki örneğinden biri olması açısından ayrı bir önem taşımaktadır. Döşemealtı ilçesinde bulunan M.S. 1. ve 5. yüzyılları arasında kurulan Eudokias Antik Kenti’nden getirilen blok ve yapı taşlarıyla inşa edilen Evdir Han Kervansarayı bazı yabancı kaynaklarda Eudokias olarak adlandırılmış ve tanıtılmıştır.

Evdir Han, 67X55 m² ebadında dikdörtgen planlıdır. Beden duvarlarının tümü kesme taştan, üst örtüsü moloz taştan yapılmıştır. Beden duvarından ileri çıkıntı yapan portalın üst iki köşesi yıkılmıştır. En dışta ince bir bordür, onun içinde de sonsuza açılan yıldızlardan kalınca bir bordür sırası bulunur. Bu bordürlerden ikisinin üst kısımları yok olmuştur. Üçüncü bordür sırası ise geometrik şekillerden oluşmaktadır.

Selçuklu Çağı motif sanatı süslemeleri ile yapılmış Taçkapı’da büyük ölçüde mermer kullanılmıştır. Hemen hemen tamamıyla bezemeli olan bu kısımda değişik geometrik motifler uygulanmıştır. Nişi dıştan iki dendan dizisiyle beş on kollu yıldız geçmelerle süslü geniş bir şerit kuşatır. Sivri kemerin yüzeyinde ve basık kemerin üzerindeki yatay şeritte düğüm motifleriyle birleşen daireler ve içlerinde baklava dilimleri görülür. Mukarnaslar yelpaze ve istiridye motifleriyle süslüdür.

Ziyaret Tarihi:
1 Ekim 2017

Adres:
Düzlerçamı, Döşemealtı/Antalya

Koordinatlar:
36.98835, 30.57985

Konum:

Fotoğraflar:

Evdir Han Kervansarayı
Evdir Han Kervansarayı
Evdir Han Kervansarayı
Evdir Han Kervansarayı
Evdir Han Kervansarayı
Evdir Han Kervansarayı
Evdir Han Kervansarayı
Evdir Han Kervansarayı
v
Evdir Han Kervansarayı
Evdir Han Kervansarayı
Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

error: Korumalı İçerik!