Antalya ili Manavgat ilçesi sınırları içerisinde bulunan Gâvur Evi Mezar Anıtı, Pisidya bölgesi sınırları içerisinde Manavgat ilçesine bağlı Değirmenözü mahallesinden başlayarak Isparta’ya kadar uzanan Antik Yol hattı üzerine yapılmış kabartmalı bir mezar anıtıdır. Gâvur Evi Mezar Anıtı’nın karşısında Asar Tepe bulunmaktadır. Anıt Mezar yöre halkı tarafından Gâvur Evi olarak adlandırılmıştır.

Gâvur Evi Mezar Anıtı, Pisidya bölgesi içerisinde özgün ve tekil bir eserdir. Mezar Anıtına ait benzer yapı formu Pisidya, Likya ve Frigya da bulunmamaktadır. Gâvur Evi mezar formunda kaya üzerine iki adet anıt tasvir edilmiştir. Birinci anıtta kabartmalar ikinci anıtta ise mezar bölümü yer almaktadır. Mimarisi ve yapısı itibariyle değişik olan anıta bir adam ve bir köpek kabartması çizilmiştir. İkinci anıt düz çatılı olarak yapılmıştır. Birinci anıtın çatısı üçgen şeklinde çizilmiştir. Bu çizimler ölen kişinin yaşadığı evi betimlemektedir.

Adres:
Değirmenözü, Manavgat/Antalya

Koordinatlar:
37.37663, 31.21537

Konum:

Fotoğraflar:

Gâvur Evi Mezar Anıtı
Gâvur Evi Mezar Anıtı
Gâvur Evi Mezar Anıtı
Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korumalı İçerik!