Antalya ili Manavgat ilçesi sınırları içerisinde bulunan Çıtırıklı Kalesi, Gebece Mahallesinin kuzeyinde yükselen Tekneli Tepesinin üzerine Bizans Döneminde inşa edilmiş bir Kale yerleşimidir. Yöre halkı tarafından “Çıtırıklı veya Gebece Kalesi” olarak bilinen yapı grubunun gözetleme kulesi veya karakol işlevinde kullanıldığı tahmin edilmektedir. Gebece’den Tekneli Tepesine devam eden Antik Yol’un bir bölümü günümüze ulaşmıştır. Çıtırıklı Kalesi ve çevresinde arkeolojik araştırmalar yapılmadığı için Kale’nin geçmiş tarihi hakkında detaylı bir bilgi bulunmamaktadır.

Büyük bölümü yıkılmış olan Çıtırıklı Kalesi’nin yapımında yöresel taşlar dışında Roma Dönemine ait blok taşlar kullanılmıştır. Kale’nin bazı duvar ve odaları, sarnıçları ve kaya oymaları günümüze kadar ulaşmıştır. Tekneli Tepesinde konumlanan Çıtırıklı Kalesinden Akdeniz ve Manavgat’a bağlı birçok yerleşim rahatlıkla izlenebilmektedir. Uludere Vadisi’ne bakan manzarasıyla dikkat çeken Çıtırıklı Kalesi’nin karşısında Gebece’nin altında bulunan mağara oluşumları oldukça dikkat çekicidir.

Adres:
Gebece, Manavgat/Antalya

Koordinatlar:
36.82738, 31.64819

Konum:

Fotoğraflar:

Gebece Kalesi
Gebece Kalesi
Gebece Kalesi
Gebece Kalesi
Gebece Kalesi
Gebece Kalesi
Gebece Kalesi
Gebece Kalesi
Gebece Kalesi
Gebece Kalesi
Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korumalı İçerik!