Antalya ili Gündoğmuş ilçesi sınırları içerisinde bulunan Gedefi Antik Kenti, Karadere Mahallesinin doğusunda Gedefi Tepesinin üzerinde Roma Döneminde kurulmuş bir kenttir. Gedefi yerleşimi yakınlarda Asar Tepe üzerinde konumlanan Casae Antik Kenti ile birlikte dağlık Kilikya bölgesi içinde lokalize edilmiştir. Kentin altında Doğu Roma (Bizans) Döneminde Kilise olarak kullanılmış olan aynı isme sahip Gedefi İni Kilise Mağarası bulunmaktadır.

Gedefi yerleşiminin günümüze kadar ulaşmış belli başlı kalıntıları tamamen orman örtüsü altına kalmıştır. Kentin askeri bir yerleşim olarak kurulduğu ve Doğu Roma (Bizans) Dönemine kadar iskân edildiği düşünülmektedir. Yöresel moloz taşlardan inşa edilen yapılar dışında kentin günümüze ulaşan en önemli yapısı yöre halkınca “Gedefi İni” adıyla bilinen Kilise Mağaradır.

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

error: Korumalı İçerik!