Antalya İli, Aksu İlçesi sınırları içerisinde bulunan Gelin Düşen Pınarı, Topallı Mahallesinde ortaya çıkan karstik ve kalker özelliklere sahip bir yeraltı kaynağının oluşturduğu, Antik Dönemden günümüze Kurşunlu Şelalesini besleyen önemli su kaynaklarından bir tanesidir. Kaynağın oluşturduğu dere, yöre adetlerine göre eskiden dere üzerinden karşıdan karşıya geçirilmeye çalışılan bir gelinin dereye düşmesi sebebiyle yöre halkı tarafından Gelin Düştü Deresi (Gelin Yutan) adıyla anılmış ve günümüzde bu isimle bilinmektedir. Kalabaklı Deresini oluşturan Gelin Düşen kaynağı aynı zamanda Kurşunlu Şelalesini meydana getirmektedir.

Kurşunlu Şelalesinin ana kaynağı olan Gelin Düşen Pınarı, Roma Döneminde inşa edilen Su Kemeri, künk ve kanallar aracılığıyla Perge Antik Kentine taksim edilmiştir. Roma Döneminde Perge’ye inşa edilen Hamam yapıları ve Tiyatro’nun su ihtiyacı Aksu Çayının yetersiz kalması sebebiyle Gelin Düşen kaynağından ve Düden Çayından karşılanmıştır.

Aksu’da yapılan yüzey araştırmalarında Kurşunlu Şelalesi yakınlarında Perge Antik Kentine ait su kemeri ile kanal kalıntılarına rastlanılmıştır. Kurşunlu Şelalesi’nden Perge’ye devam eden su yolu hattına ait en önemli iki yapı Eğridere Kemeri ile Ahmet Ali Deresi Su Kemeri’dir.

Adres:
Topallı Mahallesi, Aksu/Antalya

Ziyaret Tarihi:
30.10.2021

Kaynaklar:
Gelin Düşen Pınarı ile ilgili bilgiler; Galip BÜYÜKYILDIRIM tarafından hazırlanan DSİ Antalya Bölgesi Tarihi Su Yapıları makalesinden alınmıştır.

Fotoğraflar:

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korumalı İçerik!