Antalya ili Konyaaltı ilçesi sınırları içerisinde bulunan Geyikbayırı Mağarası, Antalya’ya 26 km. uzaklıktaki Geyikbayırı Mahallesi yolu üzerinde yükselen Çiçeklicealan Tepesinin güney sırtında oluşmuş doğal bir mağaradır. Likya Yolu üzerinde bulunan mağaraya Geyikbayırı Mahallesi üzerinden 5 dakikalık bir yürüyüşle ulaşılabilmektedir.

Toplam uzunluğu 120 m. olan mağaranın girişe göre en derin noktası 6.5 m’dir. Genellikle kuru, zaman zaman aktif mağara tipinde olan Geyikbayırı Mağarası, yaz aylarında tamamen kurudur. Yağışlı mevsimlerde taban suyu yükseldiğinde mağara tabanını su basmaktadır. Mağara ısısı yaz aylarında açık havaya nazaran serindir. Sonbaharda açık hava ile eşit ısı gösterir. Mağaranın dışında birçok güzelliği daha bulunan Geyikbayırı, aynı zamanda dünya çapında bir kaya tırmanış cennetidir.

Adres:
Geyikbayırı, Konyaaltı/Antalya

Koordinatlar:
36.879149, 30.482282

Konum:

Fotoğraflar:

Geyikbayırı Mağarası
Geyikbayırı Mağarası
Geyikbayırı Mağarası
Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korumalı İçerik!