Antalya ili Muratpaşa ilçesi sınırları içerisinde bulunan Gıyâseddin Keyhüsrev Medresesi, Selçuklu Sultanı II. Gıyâseddin Keyhüsrev döneminde Atabek Armağan Bey tarafından 1239-1240 yılları arasında inşa edilmiştir. Antalya Kalesi Kaleiçi’nde, Yivli Minare Külliyesi’nin doğusunda ve İmaret Medresesi’nin karşısında konumlanmaktadır. Medrese’nin günümüze sadece taç kapısı ulaşabilmiştir.

Medrese’den geriye kalan taç kapı kalıntısı, iki yandan profilli konsollara oturan basık kemerli bir kapı açıklığına sahiptir. Kemer açıklığının üstünde, sivri kemerli bir niş içerisine yerleştirilmiş sülüs yazılı ve altı satırlık mermer kitâbe yer almaktadır. Kitâbede, medresenin banisi olarak adı geçen Atabek Armağan’ın, Selçuklu Devleti döneminde Antalya Valisi olan Mübârizeddin Ertokuş’un azadlı kölesi olduğu ve Ertokuş’tan sonra Antalya Valisi olarak görev yaptığı bilinmektedir.

Adres:
Selçuk, Muratpaşa/Antalya

Koordinatlar:
36.88651, 30.7048

Konum:

Muratpaşa’da Görülmesi Gereken Kültür Varlıkları Haritası:

Fotoğraflar:

Gıyâseddin Keyhüsrev Medresesi
Gıyâseddin Keyhüsrev Medresesi
Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korumalı İçerik!