Antalya ili Manavgat ilçesi sınırları içerisinde bulunan Gizli Cennet Şelalesi, 2002 yılında bir girişimci tarafından kiralanan Halitağalar orman arazisi üzerine dinlenme tesisi bünyesinde düzenlenerek turizme kazandırılan 4 katlı doğal bir Şelaledir. Günümüzde Gizli Cennet adıyla bilinen Şelale, yöre halkı tarafından Değirmendere adıyla bilinmektedir. Bölge halkı, gruplar ve Turistler tarafından yoğun olarak ziyaret edilen Gizli Cennet Şelalesini tesis hizmetleri dışında gezmek ücretsizdir.

Gizli Cennet Şelalesi yaklaşık 4 katlıdır. İrili ufaklı 4 şelale ve bunların kayalarda oluşturduğu doğal havuzlardan oluşmuştur. Yeşillikler içindeki şelaleler huzur verici sesleri, havuzlar ise turkuaz renkli suları ile ziyaret edenleri farklı boyutlara taşımaktadır. Tüm bölümlerine tahta merdivenlerle çıkılıp seyir teraslarından seyredilmektedir. 2. katta bulunan şelalenin altında bir mağara vardır.

Değirmendere üzerinde bulunan Osmanlı Devleti dönemine ait su değirmenlerinden dolayı bu bölgeye Değirmendere adı verilmiştir. Gizli Cennet Şelalesi karşısında yıkılmış Değirmen kalıntısını ve günümüze kadar gelen kalıntılar içinde eski birkaç değirmentaşını dere boyunca görmek mümkündür.

Adres:
Halitağalar, Manavgat/Antalya

Koordinatlar:
36.75394, 31.68834

Konum:

Fotoğraflar:

Gizli Cennet Şelalesi
Gizli Cennet Şelalesi
Gizli Cennet Şelalesi
Gizli Cennet Şelalesi
Gizli Cennet Şelalesi
Gizli Cennet Şelalesi
Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korumalı İçerik!