Antalya ili Serik ilçesi sınırları içerisinde bulunan Gökbüvet Şelalesi, aynı bölgede bulunan Etler Şelalesi ve Akbaş Barajı’nın yakınlarında doğal havuzlarıyla dikkat çeken, sırasıyla 3 Şelaleden oluşan doğa harikasıdır. Kaynağı 2003 m. yükseklikteki Ovacık Dağından çıkan Gökbüvet Şelalesi, son yıllarda sosyal medya da yayınlanan görsel ve videoları ile dikkat çekerek ilgi odağı olmuştur. Akbaş Barajı ve Göleti yakınlarında bulunan Gelin Şelalesi, Antalya’nın son dönemdeki en popüler Şelalelerinden bir tanesidir.

Etler Şelalesi’nden Akbaş Barajı’na devam eden güzergah üzerinde Gökbüvet-1 Şelalesi bulunmaktadır. Gökbüvet-1 devamında Gökbüvet-2 veya bilinen bir diğer adıyla Gelin Şelalesi dökülmektedir. Özellikle doğal havuzu ile ünlü olan bu iki şelaleden dökülen su sonrasında Akbaş Barajı’na devam etmektedir. Serik-Akbaş mahallesi yolu üzerinde Şeref mevkii yakınlarında bulunan Gökbüvet-3 Şelalesi, Gökbüvet-1 ve Gelin Şelalesinin son halkasıdır. Kış aylarında su seviyesi yükselen şelaleler yaz aylarında kurumaktadır.

Gökbüvet-3 Şelalesi’nin 850 m. uzaklığında yol kotunun 4-5 m. altında ormanlık alan içerisinde günümüze kadar ulaşan, Aspendos Antik Kentine su taksimi sağlan Su Kemeri kalıntısı bulunmaktadır. Roma İmparatorluk Çağında Aspendos Antik Kenti’nin su ihtiyacını karşılamak amacıyla M.S. 2. yüzyılda Roma İmparatoru Tiberius Claudius döneminde yaptırılan Su Kemerleri ile Aspendos’un kaynak suyu; Serik ilçesine bağlı Gökçepınar mahallesinde bulunan Pınarbaşı kaynağından Belkıs’a kadar 25 km. uzunluğundaki Su Kemeri yolu ile getirilmiştir.

Not: Yazıda paylaştığım şelale Gökbüvet-3 Şelalesidir. Ziyaret ettiğim 26.06.2021 tarihinde bu şelalede mevsim şartları sebebiyle su, yok denilecek kadar azdı. Bu nedenle Gökbüvet-1 ve Gelin Şelalesine gitmedim. Eğer üç şelaleyi birden görmek istiyorsanız kış aylarında bu şelaleleri görmenizi tavsiye ederim. Google’da konumları mevcut. Serik tarafına yolum düşerse Gökbüvet-1/3 ve Gelin Şelalesini tekrar ziyaret edip güncel fotoğraflarını ekleyeceğim.

Adres:
Bilginler, Serik/Antalya

Koordinatlar:
37.01663, 31.12066

Konum: Gökbüvet-3 Şelalesi

Fotoğraflar:

Gökbüvet Şelalesi
Gökbüvet Şelalesi
Gökbüvet Şelalesi
Gökbüvet Şelalesi
Gökbüvet Şelalesi
Gökbüvet Şelalesi
Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korumalı İçerik!