Antalya ili Döşemealtı ilçesi sınırları içerisinde bulunan Gökhöyük, Karain Mağarası’nın 4 km. güneyinde Döşemealtı Ovasına hakim Yeniköy’de konumlanmaktadır. Gökhöyük, Prof. Dr. İsmail Kılıç Kökten tarafından keşfedilmiş ve yüzey araştırmaları yapılmıştır. 1984 yılında Höyüğün yanına yapılan su kanalının Höyük üzerinde tahribat oluşturması nedeniyle 1986 yılında Antalya Müzesi tarafından kurtarma kazıları yapılmıştır.

Gökhöyük’te 290 m. rakımlı bir tepe üzerinde tahribatla oluşan ve yüksekliği 5-6 m.’yi bulan kesitler kazılmıştır. Neolitik Çağa ait kesitlerde alt tabakada yanık kerpiç ve taş kalıntılar görülmüştür. Bu kesitlerde siyah açkılı halka tutamaklı kaplar; kırmızı açkılı testiler ve koyu kahverengi maldan kaplar ve pitos parçaları bulunmuştur. Kazıdan elde edilen bulgular müzenin tarih öncesi bölümünde saklanmakta olup bir kısmıda teşhir edilmektedir.

Gökhöyük’te yapılan kazı çalışmalarında pişmiş topraktan fırça sapları; bakır-tunç iğne ve mızrak ucu gibi bulgularda elde edilmiştir. Ele geçen çanak çömlek bulguları Karataş ve Semahöyük kazılarında ele geçen mallara benzemektedir. Gökhöyük üzerinde yürütülen kazı bilgileri ayrıntılı olarak yayınlanmamıştır. Gökhöyük, 2004 yılında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 1. derece Arkeolojik Sit Alanı ilan edilmiştir.

Ziyaret Tarihi:
8 Ağustos 2021

Adres:
Yeniköy, Döşemealtı/Antalya

Koordinatlar:
37.05252, 30.59699

*Not: Bu yazıda Kültür Varlığı’nın tahribata uğramaması adına gerçek GPS/Koordinat bilgisi ve konumu paylaşılmamıştır.

Konum:

Fotoğraflar:

Gökhöyük
Gökhöyük
Gökhöyük
Gökhöyük
Gökhöyük
Gökhöyük
Gökhöyük
Gökhöyük
Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korumalı İçerik!