Antalya ili Manavgat ilçesi sınırları içerisinde bulunan Yer Köprü, Köprülü Kanyon Milli Parkı’nın Gövez mevkii olarak adlandırılan bölgesinde konglomera tabanında oluşmuş doğal yer altı oluşumudur. Yer Köprü, doğal oluşmuş bir yer altı mağarası özelliğinde olup net derinliği bilinmemektedir. Yer Köprü ayrıca Tazı Kanyonunu (Bilgelik Vadisi) cepheden gören bir konuma sahiptir.

Kaynağı Isparta’dan başlayan Köprüçay Nehri, Gövez mevkiine ulaştığında yer altına batarak tekrar yeryüzüne çıkmaktadır. Köprüçay Nehri’nin su yüksekliği ne kadar olursa olsun su, doğal köprüyü aşmamaktadır. Bu özelliği ile ilgi çekici bir doğal oluşumdur. Doğal oluşum yöre halkı tarafından Yer Köprü olarak adlandırılmıştır. Yer Köprü üzerinden yürüyüş rotası takip edilerek Selge Antik Kentine ve Tazı Kanyonuna ulaşım mümkündür.

Adres:
Gaziler, Manavgat/Antalya

Koordinatlar:
37.22123, 31.17933

Yer Köprü ile ilgili vermiş olduğu bilgi ve yardımlarından dolayı Sayın Ümit IŞIN’a, teşekkürlerimi sunarım.

Konum:

Fotoğraflar:

Yer Köprü

Sütçüler’den Gövez mevkii’ne ulaşan Köprüçay (Eurymedon) Nehri.

Yer Köprü

Gövez mevkii’nde yer altına batan Köprüçay tekrar yüzeye çıkarak Beşkonak yönüne doğru ilerliyor.

Yer Köprü

Selge Antik Kenti ve Altınkaya (Zerk) Mahallesine devam eden yolun üzerinde oluşmuş doğal Köprü.

Yer Köprü

Yer Köprü.

Yer Köprü
Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

error: Korumalı İçerik!