Antalya ili Kemer ilçesi sınırları içerisinde bulunan Göynük Kanyonu, Olimpos Beydağları Sahil Milli Parkı içinde Göynük deresinin oluşturmuş olduğu 4.5 km. uzunluğa sahip doğal bir kanyondur. Kemer ilçesine bağlı Göynük mahallesinden ismini alan kanyon, Kemer Kanyonu adıylada bilinmektedir. Tertemiz suyu ve bol oksijeni ile Antalya’da gezilip görülecek doğal güzelliklerinden bir tanesidir. Toros dağlarının kucağında çam ağaçlarıyla süslü kanyonun içinden yağmur ve kar sularının oluşturduğu Göynük deresi akmaktadır. Göynük Kanyonuna girişler ücretlidir.

Dünyanın en iyi 10 trekking parkurlarından biri olarak kabul edilen Likya yolunun önemli bir bölümü Göynük Kanyonundan geçmektedir. Kanyon 2009 Nisan ayı itibarı ile tesisleştirilmiş ve turizme profesyonel hizmet vermeye başlamıştır. Tesiste Kanyona girişler için güvenlik ekipmanları sağlanmakta ve rehberli turlar düzenlenmektedir. Kanyon içerisindeki alanda yaklaşık 11 tür sürüngen yaşamaktadır. Kanyonun içindeki göletlerde balık yaşamaktadır.

Doğanın içinde akarsu kenarında düzgün bir yürüyüş alanına sahip olan Göynük Kanyonu üzerinde rota boyunca yorulanlar ve manzaranın tadını çıkarmak isteyenler için banklar mevcuttur. Her yaştan ziyaretçi için kolay bir parkura sahip olan Kanyonda yolun yarısı düz, yarısı yokuştur. Dönüş, yokuş aşağı olduğu gidişe göre daha kolaydır. Kanyon yürüyüşü boyunca asma köprülerden geçip, göletler ve derenin çağlayan kısımları görülebilmektedir. Dere kenarından ve çok güzel bir tabiat içinden yukarı doğru giden yoldan yaklaşık 3 km yürüyerek kanyonun can alıcı noktası olan doğal havuza ulaşılmaktadır. Göynük Kanyonu’nun bulunduğu Olimpos Beydağları Sahil Milli Parkı 1972 yılında sit alanı olarak ilan edilerek koruma altına alınmıştır.

Adres:
Göynük, Kemer/Antalya

Koordinatlar:
36.68316, 30.52806

Konum:

Fotoğraflar:

Göynük Kanyonu
Göynük Kanyonu
Göynük Kanyonu
Göynük Kanyonu
Göynük Kanyonu
Göynük Kanyonu
Göynük Kanyonu
Göynük Kanyonu
Göynük Kanyonu
Göynük Kanyonu
Göynük Kanyonu
Göynük Kanyonu
Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yazar: Deniz KAPLAN

Antalya il sınırları içerisinde 19 ilçede bilinen ve bilinmeyen kültür varlıklarının tanıtılması, tek bir envanterde toplanması amacıyla 2016 yılında başlatmış olduğum Antalya Kültür Mirası Projesi kapsamında kültür varlıklarımızı yerinde ziyaret ederek denizkaplan.net üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Yazı Hakkındaki Görüşleriniz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korumalı İçerik!